Yaptığınız, ürettiğiniz şeyleri satmak mı istiyorsunuz? Sizlere yüksek fiyatlı teklifler veren süper profesyonel şirketler gibi vaatlerde bulunamam. Ancak ürünlerinizi satabileceğiniz ve işinizi gören basit ama etkili bir E-Ticaret sitesi yapabilirim.

Bu amaçla “www.copeatmasat.com” alan adını aldım ve bu siteyi örnek olarak yaptım. Arzu ederseniz bakabilirsiniz. Eğer işinizi böyle bir site görüyorsa benden teklif isteyebilirsiniz. 

Kısaca bu siteden ve yapabileceklerinden bahsetmek isterim.

 • Büyük bütçelere gerek yok. Kabul edilebilir makul bir bütçe ile yapılabilir. Gerisi emek ve sonrasında zaman geçtikçe tecrübe…
 • Tasarım ve yerleştirmeler bittikten sonra, sitenize eklenecek olan sayfa ve ürünler için eğitim verilebilir.
 • Sayısız bir ürün ekleme yapısına sahip. Ancak ilk baştan itibaren, ürün etiketleme ve ürün sınıflandırması yapmanızda fayda var. Zira böyle yaparsanız, bu size ileride -büyüdükçe- kolaylıklar sağlayacaktır. 
 • Ürün detayları ve özellikleri önemli. Ayrıntıları siteye işlemek sizi diğerlerinden farklı yapacaktır. Ancak fazlası da boğmasın, dikkat etmek lazım. 
 • Sanal POS hizmetiniz varsa bu yöntemle, yoksa da IBAN numaranıza havale yöntemi ile satış yapabilirsiniz. (Her bir satışın bir satış nosu oluyor, siparişleri bu şekilde rahatça kontrol edebiliyorsunuz.)
 • Şirket açılışı vermeden de ürün satabilirsiniz. 
 • Ürün ana sayfasında tüm satılan ürünlerin listesi, stok bilgileri, ne kadar satıldığı, ne kadar oylandığı gibi ayrıntılı pek çok bilgiyi aynı ekranda görebilme.
 • Sipariş ekranında verilen siparişlerin akibetleri hakkında bilgileri görebilme.
 • İsteyen ziyaretçiniz, üyelik sistemini kullanarak sitenize üye olabilir, daha sonra üyelik bilgilerini değiştirebilir.
 • Üyelik olmadan da satış yapabilirsiniz.
 • Ürün satışlarında (zaman aralığını belirleyebileceğiniz) özel indirimler uygulayabiliyorsunuz. 
 • Yine ürün satışlarında özel “İndirim Kuponları” oluşturarak, satışlarda müşterilerinizin bu indirim kuponlarından faydalanmasını sağlayabiliyorsunuz.
 • Stok sistemi kullanabilirsiniz. Stok değer bilgilerini girerek, stok azaldığında görebilir, stok bittiğinde satışı kesebilirsiniz.

Aklıma ilk etapta gelenleri yukarıda yazdım. Siteye girerek dolaşıp, inceleyebilirsiniz. 

Teşekkür ederim. 

 

www.copeatmasat.com
Resim 05 – Ödeme kısmı (1.Havale ya da 2.KK ile ödeme)

www.copeatmasat.com
Resim 06 – Havale seçildiğinde çıkan ödeme ekranı

www.copeatmasat.com
Resim 07 – Kredi Kartı seçilerek ödeme yapılmak istenildiğinde çıkan ödeme ekranı

www.copeatmasat.com
Bilgi

Genel Bilgi: Alışveriş amaçlı sitelerde SSL sertifikası almanız, sitenizin güvenirliliği için ve müşterilerinizin güvenliği için iyi olacaktır. SSL hizmeti ekstra maliyet getiren ve (genelde) yıllık satılan bir hizmettir.  (Tahminen 250 – 500 TL arası olabiliyor)

www.copeatmasat.com sitemde kullanılabilir ödeme yöntemleri:

   1. Havale yöntemi ile order nosuna göre siparişi takip ederek, ürünün parası hesabınıza geldiğinde ürünü göndermek. 

Bu seçenek için şirket açmanıza ve ayrıca Sanal POS için özel bir para harcamanıza gerek yok.

 

   2. Sitenizdeki ürünü belli bir fiyata satarak, ödemesini kapıda alacak şekilde ürünün satışını yapmak.

Bu seçenek için de şirket açmanıza ve ayrıca Sanal POS için özel bir para harcamanıza gerek yok.

 

   3. Türkiye’de, aşağıdaki bankalardan birinden Sanal POS hizmeti satın almanız ve bu hizmeti WordPress E-ticaret uygulamasına adapte ederek API keyleri de girerek, ilgili bankanın sanal pos hizmetini kullanmak.

Özel bir uygulama yüklemek ve ayarlarını yapmak lazım. (Programın bilgi kısmında, hangi bankaları ve sistemleri desteklediğini aşağıda bulabilirsiniz.)

Desteklenen Bankalar: A Bank, Aktifbank, Anadolubank, Citibank, Denizbank, Finansbank, Garanti Bankası, Halkbank, HSBC, Ingbank, Türkiye İş Bankası, Kuveyt Türk, Şekerbank, Vakıfbank, YapıKredi, Ziraat Bankası, TEB
Cüzdan: BKM Express
Diğer Ödeme Altyapıları: Hepsipay, Iyzico, Paratika, PayU, PayTR, Compay, Moka

Bu seçenek için bankanın sanal Pos hizmetine her sene bir üyelik ücreti ödemeniz gerekiyor. Ayrıca her satılan üründen (ufak da olsa) belli bir % de payı alır banka. (diye biliyorum ama bankanıza sorarak net olarak öğrenebilirsiniz bu bilgileri…)

 

   4. İyzico gibi bir siteye üye olarak satışları bu ara yüz üzerinden yapmak. Kişisel olarak bunu yapmak istiyorsanız her ürün için bir link oluşturmanız gerekiyor. Bu meşakkatli bir iş. Esneme yok.
Eğer şirket sahibi iseniz biraz daha kolay bu olay. Yine bu siteye üyelik sonrasında WP’de aplet yüklenecek ve API keyler girilerek, ürünler bu ara yüzden satılacak.

Her iki yol için de iyzico bir işletim ücreti/işlem ücreti gibi bir yüzde alıyor satışlardan… İlgili şirketin WEB sayfasını da ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.